P6SMBJ8.5C
Description
TVS SMB 8.5V 600W BI
DataSheet
P6SMBJ8.5C PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.5V
Voltage - Breakdown (Min):9.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:15.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):37.7A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)