AQ15-01FTG
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15V 30V SOD323
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
AQ15-01FTG PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, AQ, SPA®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:30V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:450W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive, CAN
Capacitance @ Frequency:100pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TA)