ESDBK3V3
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
ESD DFN1006-2 3.3V 60W UNI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
ESDBK3V3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):3.3V
Voltage - Breakdown (Min):4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):7A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:60W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:15pF @ 1MHz
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)