SMBJ495CA
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 495V 760V SMB
DataSheet
SMBJ495CA PDF
Type Description
Series:SMBJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):495V
Voltage - Breakdown (Min):522V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:760V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):800mA
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)