MX15KP260CA
Description
TVS DIODE 260V 419V CASE 5A
DataSheet
MX15KP260CA PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):260V
Voltage - Breakdown (Min):289V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:419V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):36A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AR, Axial
Supplier Device Package:Case 5A (DO-204AR)