SLVU2.8-4A1
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 2.8V 15V 8SOIC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SLVU2.8-4A1 PDF
Type Description
Series:SLVU
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:4
Voltage - Reverse Standoff (Typ):2.8V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):24A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Ethernet
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)