SMAJ54ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 54V 87.1V SMA
DataSheet
SMAJ54ATR PDF
Type Description
Series:SMAJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):54V
Voltage - Breakdown (Min):60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.6A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)