SMAJ48HR3G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
400W 59.2V 10% UNIDIRECTIONAL TV
DataSheet
SMAJ48HR3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):48V
Voltage - Breakdown (Min):53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:85.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.7A
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)