SA150AHA0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 150V 243V DO204AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SA150AHA0G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SA
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):150V
Voltage - Breakdown (Min):167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.1A
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)