MA15KP60A
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 60V 97.3V DO204AR
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MA15KP60A PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):60V
Voltage - Breakdown (Min):66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:97.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):154A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)