15KPA60ATR
Description
TVS DIODE 60V 97.4V P600
DataSheet
15KPA60ATR PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):60V
Voltage - Breakdown (Min):67V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:97.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):155A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)