SMAJ400A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 400V 648V DO214AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMAJ400A PDF
Type Description
Series:SMAJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):400V
Voltage - Breakdown (Min):447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):600mA
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)