CD214B-T150ALF
Description
TVS DIODE 150V 243V SMB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
CD214B-T150ALF PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):150V
Voltage - Breakdown (Min):167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.5A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)