MPLAD15KP130A
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 130V 209V PLAD
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MPLAD15KP130A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):130V
Voltage - Breakdown (Min):144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):71A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)