1.5SMCJ14
Description
TVS SMC 14V 1500W UNI
DataSheet
1.5SMCJ14 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):14V
Voltage - Breakdown (Min):15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:25.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):58.1A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)