3.0SMCJ51CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 51V 82.4V SMC
DataSheet
3.0SMCJ51CATR PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):51V
Voltage - Breakdown (Min):56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):36.4A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)