SMBJ350C
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 350V 595.35V DO214AA
DataSheet
SMBJ350C PDF
Type Description
Series:SMBJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):350V
Voltage - Breakdown (Min):370.35V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:595.35V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.1A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)