SMB15F6.0AY
Description
AUTOMOTIVE 1500 W, 6 V TVS IN SM
DataSheet
SMB15F6.0AY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMB15F
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):6.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:13.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):730A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)