SMC3K70CAHM3/57
Description
TVS DIODE 70V 113V DO214AB
DataSheet
SMC3K70CAHM3/57 PDF
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):70V
Voltage - Breakdown (Min):77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):26.5A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AB, SMC
Supplier Device Package:DO-214AB (SMCJ)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TVS DIODE 6V 10.3V DO214AB
3KASMC24AHM3_B/I
3KASMC24AHM3_B/I
TVS DIODE 24V 38.9V DO214AB
SMBJ16A-QH
SMBJ16A-QH
TVS DIODE 16V 26V SMB
TNPW121049R9DHEA
TNPW121049R9DHEA
RES 49.9 OHM 0.5% 1/2W 1210
SMC3K70CAHM3/57
SMC3K70CAHM3/57
TVS DIODE 70V 113V DO214AB