NUP4000DR2G
Description
TVS, 400W, 15V V(RWM), BIDIRECTI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
NUP4000DR2G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:4
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:30V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):10A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:75pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)