VS12VBA1HST15R
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
RASMID SERIES - TRANSIENT VOLTAG
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
VS12VBA1HST15R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):12.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:70W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TA)