MXL15KP240CAE3
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 240V 388V CASE 5A
DataSheet
MXL15KP240CAE3 PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):240V
Voltage - Breakdown (Min):267V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:388V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):39A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AR, Axial
Supplier Device Package:Case 5A (DO-204AR)