TV06B101JB-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 100V 162V SMB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TV06B101JB-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):100V
Voltage - Breakdown (Min):111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.7A
Power - Peak Pulse:600W