SMBJ26A-HR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 26V 42.1V DO214AA
DataSheet
SMBJ26A-HR PDF
Type Description
Series:SMBJ-HR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.3A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)