SMB15F6.5A
Description
1500 W, 6.5 V TVS IN SMB FLAT
DataSheet
SMB15F6.5A PDF
Type Description
Series:SMB15F
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):7.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):690A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)