1.5SMC27A-E3/57T
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 23.1V 37.5V DO214AB
DataSheet
1.5SMC27A-E3/57T PDF
Type Description
Series:1.5SMC, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):23.1V
Voltage - Breakdown (Min):25.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:37.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):40A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)