TP5KP16CA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 16V 26V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TP5KP16CA PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TP5KP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):196.2A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)