10BJ180A
Description
TVS DIODE 180V 292VC 1KW DO214AA
DataSheet
10BJ180A PDF
Type Description
Series:10BJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):180V
Voltage - Breakdown (Min):201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.5A
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)