1SMA11AT3G
Description
TVS, 400W, 11V UNIDIRECTIONAL
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1SMA11AT3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):11V
Voltage - Breakdown (Min):12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):22A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:1000pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)