20KPA56-B
Description
TVS DIODE 56V 97.23V P600
DataSheet
20KPA56-B PDF
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):56V
Voltage - Breakdown (Min):59.16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:97.23V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):218.1A
Power - Peak Pulse:20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)