SMA6J8.5A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODES SMA 600W TR
DataSheet
SMA6J8.5A PDF
Type Description
Series:SMA6J
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.5V
Voltage - Breakdown (Min):9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):41.7A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)