RSA6.1U5T108
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 3V 6SMD
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
RSA6.1U5T108 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:5
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):3V
Voltage - Breakdown (Min):6.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:-
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:200mW
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:200pF @ 1MHz