SMCJ12A-HR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 19.9V DO214AB
DataSheet
SMCJ12A-HR PDF
Type Description
Series:SMCJ-HR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):75.4A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)