SMCJ40A-13-F
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 40V 64.5V SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMCJ40A-13-F PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):23.2A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)