1.5SMC300CA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 256V 414V DO214AB
DataSheet
1.5SMC300CA PDF
Type Description
Series:1.5SMC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):256V
Voltage - Breakdown (Min):285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.7A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)