ATV50C110JB-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 11V 18.2V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
ATV50C110JB-HF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):11V
Voltage - Breakdown (Min):12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):274.7A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AB, SMC
Supplier Device Package:DO-214AB (SMC)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ATV50C190J-HF
ATV50C190J-HF
TVS DIODE 19V 30.8V DO214AB
1N6378HE3_A/D
1N6378HE3_A/D
TVS DIODE 18V 25.2V 1.5KE
SMAJ10CA-HF
SMAJ10CA-HF
DIODE TVS 10V 400W SMA BI-DIR
ATV50C110JB-HF
ATV50C110JB-HF
TVS DIODE 11V 18.2V DO214AB
SiT3372AC-4E2-28NZ140.000000Y
SiT3372AC-4E2-28NZ140.000000Y
XTAL OSC VCXO 140.0000MHZ HCSL
2420/36 YL-100
2420/36 YL-100
TEST LEAD 36AWG 150V YELLOW 100'
RN732ATTD1582B50
RN732ATTD1582B50
RES 15.8K OHM 0.1% 1/10W 0805