
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-19500 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 160V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 178V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 259V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 2.3A |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package: | SMBJ (DO-214AA) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of MXSMBJ160AE3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 12.8V 21.2V SMB
TVS DIODE 5V 10V DO204AC
TVS DIODE 130V 209V SMC
TVS DIODE 160V 259V DO214AA
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER
MEMS OSC XO 15.8682MHZ CMOS SMD
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V