
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, SMCJ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 40V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 44.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 64.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 23.3A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package: | SMC (DO-214AB) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1500 |
Current price of SMCJ40A-QH is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 17.1V 27.7V DO214AC
TVS DIODE 13V 21.5V DO214AB
TVS DIODE 170V 275V DO214AA
TVS DIODE 40V 64.5V SMC
FIXED IND 4.7UH 7.4A 23 MOHM SMD
DD12 IEC APPLIANCE INLET C14 WIT
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM