
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMA6J, TRANSIL™ |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 6V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 6.7V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 13.7V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 290A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package: | SMA (DO-214AC) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5000 | ||
| 10000 | ||
| 25000 |
Current price of SMA6J6.0A-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 28V 59V DO204AC
TVS DIODE 6V 10.3V DO215AA
TVS DIODE 51V 82.4V DO214AB
FIXED IND 1.1NH 600MA 150 MOHM
TVS DIODE 6V 13.7V SMA
XTAL OSC VCXO 307.695484MHZ HCSL
DIODE ZENER 68V 5W T18