TV02W8V5-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 8.5V 14.4V SOD123
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TV02W8V5-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.5V
Voltage - Breakdown (Min):9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):13.89A
Power - Peak Pulse:200W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)