
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, SMBJ-Q |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 6.5V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 7.22V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 11.2V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 53.6A |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive, Telecom |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package: | DO-214AA (SMB) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of SMBJ6.5A-Q is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 10V 17V DO214AA
TVS DIODE 20.5V 33.2V DO204AC
TVS DIODE 200V 324V SMB
TVS DIODE AECQ
IC RF SWITCH SPDT 18GHZ
FIXED IND 390UH 480MA 1.35 OHM
CONN RP-TNC PLUG STR 50OHM CRIMP