GSOT08-E3-18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 8V 19.2V SOT23
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
GSOT08-E3-18 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):18A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:345W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:160pF @ 1MHz
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)