MSMCJ170CAE3
Description
TVS DIODE 170V 275V DO214AB
DataSheet
MSMCJ170CAE3 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):170V
Voltage - Breakdown (Min):189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.5A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)