SMA6J26CA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODES SMA 600W TR
DataSheet
SMA6J26CA PDF
Type Description
Series:SMA6J
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.9A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)