SMCJ12A-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 25.3V SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMCJ12A-TR PDF
Type Description
Series:SMCJ, TRANSIL™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:25.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):394A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)