1.5SMC12A
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 10.2V 16.7V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5SMC12A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):10.2V
Voltage - Breakdown (Min):11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):91A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)