15BJ170CA
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 170V 1.5KW DO214AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
15BJ170CA PDF
Type Description
Series:15BJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):170V
Voltage - Breakdown (Min):189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.5A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)