1V5KE62A
Description
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE,
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1V5KE62A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):53V
Voltage - Breakdown (Min):58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):17.7A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)