SMA5J18A-M3/5A
Description
TVS DIODE 18V 29.2V DO214AC
DataSheet
SMA5J18A-M3/5A PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
Voltage - Breakdown (Min):20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):17.1A
Power - Peak Pulse:500W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)