TPSMD11CA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 11V 18.2V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TPSMD11CA PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TPSMD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):11V
Voltage - Breakdown (Min):12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):164.8A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)